Ute och tävlar officiellt med din hund? Skicka då in ekipageinfo här!

Det är alltid trevligt med en bild! Maila den till ann_wanker@hotmail.com


 

 

 

  

 

Tävlingsekipage på Åhus BK

Här presenteras klubben tävlingsekipage!

Alla som är ute och tävlar officiellt med sina hundar välkomna att skicka in bild och information om sig och sin hund samt tävlingsmeriter.

Glims Mysiga My

ylva my

Ylva Glimfelt

Meriter
Rallylydnad Nybörjare 
 Olofström BHK 20180518 90p 3'a
Älmhult BHK 20180908 fm 86p
Älmhult BHK 20180908 em 71p 
Härmed kvalificerad för diplom


 

Star Hatch Magical Power ”Mimmi”

mimmi

Anne Wallentheim

Meriter
Tävlar lydnad
Lydnads Diplom Startklass


 

 WillMera´s Dollystyle Miss Molly "Molly"

molly2016

Lena Newman
Meriter
Godkänt doftprov i eukalyptus
Tävlar agility och rallylydnad 
RLD N


 

Lexus

lexus_15

 Greger Svensson
Meriter
Klubbmästare i agility och vinnare av agilitybarometern 2014 och 2015
Klubbmästare i agility 2016
RLD N
Godkänt doftprov i eukalyptus


SE AgCh SE Ag(hopp) Ch Éowy ”Stina” , Mudi

stina Agility

Emelie Moberg
Meriter
Tävlar agility/hoppklass 3.
Kvalad ividuellt till Agility SM 2018


 


Fixas September ”Siri” Dvärgschnauzer

siri agility

Emelie Moberg
Meriter
Tävlar agility/hoppklass 3 
Kvalde och tävlade Agility SM 2016 i lag
Årets Agilitydvärgschnauzer 2015


 

RLD N Grahnskans Oska 

Monica Persson
Meriter
Tävlar i lydnad och rallylydnad
Uppflyttad till fortsättningsklass i rally


 

RLDN Chappers Edelweiss (Tesla), Schapendoes

lotta1
Lotta Bergman
Meriter
Vi tävlar i lydnad och rallylydnad
RLD N och ett godkänt resultat i Fortsättningsklass 
Två kvalificerande resultat i Lydnad Startklass


 

 Inka

 inka

Anna-Kerstin Svensson
Meriter
Uppflyttad till Elitklass spår

Uppflyttad till klass 1


 

Viätt's Warlock "Walle"

walle 

Annette Andersson
Meriter

Uppflyttad till lägre spår

Tävlar lydnad 2

Klart inträdesprov till tjänstehund o är under utbildning till det


 

SEUCH IPO/BHP1 IPO1 LP1 Angel

seuch-engla 

Ronnie Jönsen

Meriter

Uppflyttad Elit klass Spår

Godkänd Högreklass Sök

Uppflyttad Lydnadsklass 2

 


 

LP1 Olexius Qarma

Qarma

Madelene Olofsson

Meriter

Tränar och tävlar i Bruks(spår), lydnad och viltspår

Uppflyttad till Lydnadsklass 2

Uppflyttad till högre klass spår

Godkänd anlagsklass viltspår

                                                          

 


 

Järabackens Smooth Criminal "Yngve"

 

Ewa Kronbäck

Meriter

Tävlar Elitspår - Spårchampion        

Tävlar Elitsök

Tävlar Elitlydnad

 


 

Hydra

jessica hydra

Jessica Olofsson

Meriter

Tävlar i Rallylydnad  

 


 

SÖKH 1 SE UCH Twinbox W's Suger Rush

pa-pallen

Ann Wanker

Meriter

Uppflyttad Högreklass sök  

 


 

Pricken

 

Emelie Persson Schröder

Meriter

Tävlar agility 1

Tävlar hopp 1

 


 

Pandora Laurettisza         

 

Ann-Catrin Olsson

Meriter

Tävlar rallylydnad nybörjare

Tävlar rallylydnad begynderklasse

 


 

LP1 Pergites Clip

clip

Lorraine Torgersen

Meriter

Uppflyttad till Lydnadsklass 2

Tränar IPO med siktet inställt på tävling

                                             

 


 

Glims Karaktärsfulla Kyra

kyra

Ylva Glimfelt

Meriter

Rallylydnad Nybörjare    

 


 

RLD N RLD N Vallklanens Förgätmigej

sofie forgatmigej

Sofie Forss

Meriter

Tävlar Rallylydnad Avancerad klass

 


 

Viätt's Tim

emelie

Emelie Persson Schröder

Meriter

Tävlar i hoppklass 1

Agilityklass 1

 


 

Vindgårdens Darling Princess Peach

malin svensson

Malin Svensson     

Meriter

Uttagen till Skånes Talangtrupp i lydnad 2016

Tävlar Lydnadsklass 1

                                                               

 


 

RL N  Falcon

falcon

Jessica Olofsson

Meriter

RL N

Tävlar i RL F

Tävlar i Lydnadsklass 1

 


 

SUCH, DKUCH, FIUCH, NOUCH, LTUCH, SEW-14
Herdsmaid`s Tomilho

herdmaid

Carina Bjädefors

Meriter

Tävlar rallylydna

 


 

SELCh SPCh Godkänd vallhund
Krydds Charlie  "Clipp"

jorgen-clippny
 

Jörgen Olofsson

Meriter

SM Lydnad

SM Bruks /spår

Elit klass Lydnad

Elit klass spår

Elit klass sök

 


 

Rapports Åke "Julle"

ake

Åke Persson
Meriter

Godkänd Lkl sök

Uppfl till Hkl spår

 


 

RLD N RLD F RLD A Trulle

sofie-forss

Sofie Forss

Meriter

Tävlar agilityklass 1 och hoppklass 1

Tävlar rallylydnad Mästarklass

 


 

 

pyret1

Pyret Ovesson

Meriter

Spårchampion   

 


 

Knasen

 

Catarina Lundqvist      

Meriter

Tävlar Lydnadsklass 1

Tävlar i rallylydnad

          

 


 

LP1 LP2 Zälda

ZALDA-LORRANIN

Lorraine Torgersen

Meriter

Uppflyttad till Lydnadsklass 3

Tävlar i rallylydnad

 


 

RLD N Sheepchasers Fix It

fix-it

Åsa Holmström

Meriter

Elit rapport

Elit sök

Elit spår

Rallylydnad fortsättning   

 


 

Pricken

tilde-o-pricken

 Tilde Hansson

Meriter

 Tävlar i rallylydnad       

 


 

Ozzy

 

Patrik Haak    

Meriter

Tävlar i Lydnadsklass 1

                            

 


 

Ciel dÓr Des Mont Du Lac       

 

Helene Andersson

Meriter

Godkänd rallylydnad nybörjare 97p. 

Uppflyttad Lydnadsklass 3

Godkänd Lägre klass Sök

 


 

SE RLD N RLD F, DK RBM, RLD A

Pannakottens Sköna Janis

janis

Monica Persson

Meriter

RLD N

RLD F

RLD A

DK RBM

 


 

RLD N Boris

Boris-rallylydnad

Oskar Kristiansen       

Meriter

RLD N

Tävlar Rallylydnad Fortsättningsklass

                              

 


 

Indigo Flash Cendré de la Noé d'Orient

Indigostaende

Åsa Alfred

Meriter

Tävlar Rallylydnad   

 


 

LP2 RLD N RLD F RLD A Goosewood's Garibaldi

garabaldi

Åsa Alfred

Meriter

Uppflyttad Lydnadsklass 3

Uppflyttad Högre klass spår

Tävlar rallylydnad Mästarklass 

 


 

Malinda

malinda

Greger Svensson            

Meriter

Tävlar i agility o hoppklass 1   

                              

 


 

Beautiful Borders Famous Fabian "Harry"

harry

Sussie Lund Lindberg

Meriter

RLD N   

 


 

RLD N RLD F RLD A DK RBM DK RÖM RLD M
Månhällans Le Seul Fils De Lisa

Fille-i-Ystadn

Ann-Catrin Olsson    

Meriter

RLD N RLD F RLD A DK RBM DK RÖM RLD M

                                                       

 


 

RLD N
Torneryds Devana
 

ann-sofie-ekipage

Ann-Sofie Nilsson

Meriter

Tävlar elitklass spår

Tävlar lydnad klass 2

RLD N

 


 

Eyemarkers Einar FåraHerde

einar

 Eva Warelius

Meriter

Lydnads Champion

 


 

Spår Champion
Valltazz Zenna

zenna-o-annakerstin

Anna-Kerstin Svensson

Meriter

Deltagit i 5 SM
Kvalificerat sig till 2018 SM i Blekinge
Brons medalj Bruks-SM 2017
Elit spår
Uppflyttad till lydnadsklass 3  
Årets Bruk och Spårhund 2016

 


 

SE VCh LP I LP II RLD N RLD F
Cerridwen's Remus

Anna-Remus-13-08-16n

Anna Johansson       

Meriter

Tränar och tävlar i lydnad, rallylydnad, bruks (spår), agility, viltspår och gryt.

Svensk Viltspårchampion

Uppflyttad till Lydnadsklass 3

Uppflyttad till Avancerad klass rallylydnad

Uppflyttad till lägre klass spår

Tävlar agility klass 1

Godkänt grytapporteringsprov

Grytanlagsprov kvalitet 2

                                                     

 


 

SE LP1 LP2 DK LP1 LP2 SE RLD N RLD F RLD A RLD M DK RBM RÖM DK RL CH  SE RLDM
Omma

                              omma-lyd

Monica Persson

Meriter

Vi tränar och tävlar i lydnad i Sverige Elitklass och Danmark Lkl 3.

Vi tränar och tävlar rally-lydnad i Sverige, Danmark och Tyskland.

Omma blev Svensk Rally-lydnads Mästare 2014.

I DK satsar vi på DK Superchampion och i Tyskland tävlar vi i klass 2.

Tävlar i SE i klass 2 , lydnad

                                                                                                             

 


 

A'Special One Future Attack

2015-Attack

   Mia Nilsson

Meriter

Elit Spår

Uppflyttad till Lkl 3

Godkänd anlagsklass Viltspår

                             

 


 

RLD N, RLD F, RLD A, RLD M,  DK RBM, DK RÖM, DK LP1, DK LP2 
Bounty

gitte

Gitte Hansson

Meriter

Tävlar lydnad i Sverige och Danmark i klass 3

Tävlar i rallylydnad i Sverige och Danmark i  avancerad/expertklass

 


 

Rind

rind

Eva Warelius

Meriter

Uppflyttad lyd kl 3    

 


 

 

J SE LP1 LP 2 DK LP1 LP2 SE RLD N RLD F RLD A RLD M DK RBM RÖM SE RallyCH
Beachrunner´s Pannacotta "Kotten"

aKotten
 

      Monica Persson         

Meriter

Vi tränar och tävlar lydnad i Sverige och Danmark, i Lkl 3.

Vi tränar och tävlar i rally-lydnad i Sverige, Danmark och Tyskland

Svenska Rally-Lydnads Mästare 2014 Åhus BK

I Damnark tävlar vi i Expertklass I Tyskland klass 1

Tävlar i SE i klass 2 , lydnad

 


 

SE VCh RLD N LP1 LP2 SPH1
Peppersaint's Vacuum, "Hilding"

Hildingny

Anna Johansson

Meriter

Tränar och tävlar i viltspår, lydnad, bruks(spår), rallylydnad och agility.

Svensk Viltspårchampion

Uppflyttad till lydnadsklass 3

Uppflyttad till högre klass spår

Uppflyttad till fortsättningsklass rallylydnad

Tävlar agility klass 1